Elon Musk’ın serveti bir günde 13 milyar dolar eridi

Tesla’nın ilk çeyrek bilançosu, Twitter’da “mavi tik”in kaldırılması ve SpaceX roketinin patlaması sonucu Elon Musk‘ın serveti bir günde 13 milyar dolar eridi.

Tesla ilk çeyrek sonuçlarıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Geçtiğimiz yıl 3,32 milyar dolar olan Tesla’nın ilk çeyrekteki net geliri yüzde 24 düşüşle 2,51 milyar dolara indi. Şirketin hisse başı kârı ise 0,95 dolardan 0,73 dolara düştü.

Tesla’nın bilançosu sonrası borsadaki hisseler sert geriledi. Twitter ve SpaceX’teki gelişmeler de düşüşü tetikledi. Elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri dün yüzde 9,75 düşüşle 162,99 dolara indi.

“Dünyanın en güçlü uzay roketi” patladı

Öte yandan Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketinin “dünyanın en güçlü uzay roketi” olarak nitelenen roketi Starship, geçen haftaki ertelemenin ardından bugün fırlatıldı ancak birkaç dakika sonra patladı.

ABD’nin New York kentindeki Özgürlük Anıtı’ndan daha büyük olan 120 metre uzunluğundaki dev roket, SpaceX’in Teksas’taki Starbase üssünden fırlatıldı.

Yılladır hazırlığı yapılan fırlatma sonrası yaşanan sevinç birkaç dakika sonra yerini hayal kırıklığına bıraktı. Mürettebatsız roket, fırlatmadan birkaç dakika sonra yörüngeye ulaşamadan infilak etti.

Öte yandan Musk, Twitter’da kullanıcılarını kızdıracak bir adım attı. Ünlü milyarder tarafından satın alınan sosyal medya platformu Twitter’da, dün ‘mavi tik’ kaldırıldı.

Sosyal medya platformu, Blue kullanıcısı olmayan doğrulanmış hesapların “mavi tik’ini” kaldırılırken Twitter Blue için aylık 8 dolar ücret ödemeyen çok sayıda kuruluş ve ünlü ismin doğrulanmış onay işaretleri silinmiş oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*