AKP İktidarı Döneminde Boşanmalar Artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2008 yılında 1 milyon 359 bin 233 kişinin boşandığını, boşanan çiftlerin sayısının 2022 yılında 2,25 kat artarak 3 milyon 59 bin 626’ya yükseldiğini belirterek, “AKP iktidarında hiç evlenmeyenlerin ve boşananların sayısı ciddi şekilde artarken, evli kalanların sayısı oransal olarak azalıyor. En az 3 çocuk diyen iktidar, çiftlerin evlenmelerine, evlenenlerin de mutlu olmalarına ve evliliklerini devam ettirmelerine engel oluyor. AKP insanları işsiz bıraktıkça, ekonomik krizler ve geçim sorunları nedeniyle gençlerimiz evlenemiyor, evlenenler ise bu geçim derdinde boşanmak zorunda kalıyor. İktidar gençlerimizin hayalleri ile birlikte yuvalarını da yok ediyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı açıklamada AKP döneminde ekonomik sıkıntılar nedeniyle boşanmaların arttığına dikkat çekti. İlgezdi açıklamasında, “Evlenme çağındaki toplam nüfusun içerisinde evlenen sayısı her yıl azalırken, boşanan sayısı da ciddi şekilde artıyor. AKP insanları işsiz bıraktıkça, ekonomik krizler ve geçim sorunları nedeniyle gençlerimiz evlenemiyor, evlenenler ise bu geçim derdinde boşanmak zorunda kalıyor. İktidar gençlerimizin hayalleri ile birlikte yuvalarını da yok ediyor” dedi.

İlgezdi, TÜİK’in resmi verilerine göre 2008 yılında 1 milyon 359 bin 233 kişinin boşandığını ve bu rakamın 2022 yılında 2,25 kat artarak 3 milyon 59 bin 626’ya çıktığını aktararak, şunları belirtti:

“Boşanmalar hızla artıyor. 2008 yılında tüm evlenebilir nüfusun yüzde 2,5’i boşanmışken bu rakam 2022 yılında yüzde 4,5’i geçmiş durumda. İnsanlar geçinemedikleri için boşanmak zorunda kalıyor. İktidarın yarattığı derin ekonomik kriz, işsizlik insanların umutları ile birlikte yuvalarını da yıkıyor.

2008 yılında yaklaşık 14,5 milyon kişi hiç evlenmemişken, 2023’te bu sayı 4,5 milyon artarak 19 milyonu geçti. Yurttaşlarımız evlenemiyor. Bu iklimi yaratan iktidarın yöneticileri ise işsizliğe ve ekonomik yoksunlukları daha da artırarak insanların evlenmelerinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Evli sayısı 2022’ye geldiğimizde 2008’e göre yüzde 3 azalarak, 61,27’ye geriledi. Tablo çok açık: AKP iktidarında hiç evlenmeyenlerin ve boşananların sayısı ciddi şekilde artarken, evli kalanların sayısı oransal olarak azalıyor. En az 3 çocuk diyen iktidar, çiftlerin evlenmelerine, evlenenlerin de mutlu olmalarına ve evliliklerini devam ettirmelerine engel oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx