‘Ayhan Bora Kaplan’ Davasında Yeni Gelişme!

‘Ayhan Bora Kaplan’ suç örgütüne yönelik davanın ilk duruşmasının görülmesine, öğlen verilen aranın ardından sanık savunmalarının dinlenmesiyle devam edildi. Sanık Bayram Ali Aydınlar, müşteki Emirhan D.’nin darbedilmesine ilişkin iddialar üzerine yargılandığını, olaya herhangi bir dahli olmadığını iddia etti. Aydınlar, “Emirhan bizde bodyguarddı, arkadaşlarıyla eğlenmeye geldi. Taşkınlık yaptı. Patronumu aradım, ‘Gelen personel içeride taşkınlık yaptı’ diye. Uyardığım için azmettirici olarak benden şikayetçi oldu” dedi.

Aydınlar, “Emirhan bizde bodyguarddı, arkadaşlarıyla eğlenmeye geldi. Taşkınlık yaptı. Patronumu aradım, ‘Gelen personel içeride taşkınlık yaptı’ diye. Uyardığım için azmettirici olarak benden şikayetçi oldu” dedi.

Sanık Burak Kapucu da herhangi bir örgüte üye olmadığını suça konu barlarda ek iş olarak çalıştığını beyan etti. Günlük kiralık daire işi yaptığını ifade eden Kapucu, “Otel tarzında bir işletme. Kartlı sistemle açılıyor, odalar. Temizlik görevlileri paspasın altına bırakılan kartları alıp misafir çıkınca odayı temizliyor. Hiç bir temizlik görevlisi bize herhangi bir şikayetle gelmedi. İddia edilen bodyguardların vurulması olayında mesul müdür olarak gözüksem de orayla bir alakam yoktur” diye konuştu.

‘KENDİ MEKANIMI AÇMAM SUÇ OLDU’

Sanık Cemil Kumaşçıoğlu da ticaretle uğraştığını dosyada adı geçen kişilerle ilişkisi olmadığını savundu. Eğlence sektöründe 15 yıldır hizmet verdiğini ifade eden Kumaşçıoğlu, örgüt yöneticiliğiyle yargılanan Bora Kaplan’ı da sektörden tanıdığını, birlikte mekan açtıklarını kendisinin de mekanın mesul müdürü olduğunu söyleyerek, “İddianamede adı geçen ve baz verdiğim, fotoğraf çektirdiğim herkes müşteri olarak gelen ve samimi olduğum kişilerdir. Benim Bora Kaplan’ın yanından ayrılıp kendi mekanımı açmam suç oldu. Ben neden başkasının mekanını ‘Kendi mekanım’ diye tanıtayım. Ben Bora Kaplan’ın mekanlarında mesul müdürlük yaptım; ama kimseden emir ya da talimat almadım. Hesaplarım ve mal varlığım ortadadır. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘KİMİN MEKANINA ÇÖKMÜŞÜM’

Kumaşçıoğlu’nun savunmasının ardından söz alan sanık Bora Kaplan da “Bunlar iyi çocuklar, efendi çocuklar, ‘İşletme açalım’ dediler, ‘Tamam’ dedim. Adı geçen mekanların tuğlalarını ben taşıdım. Bir tane mekan göstersinler, kimin mekanına çökmüşüm” dedi.

Mahkeme Başkanı, Kaplan’a tüm sanık savunmalarının ardından kendisinin savunmasını alacağını söyledi.

‘KIZILAY’DA CD SATIYORDU’

Sanık Deniz Ürcan da “Suç örgütüne üye değilim. Ayhan Bora Kaplan bizim komşumuzdu, oradan tanıyorum. İlk tanıdığım zamanlar Kızılay’da CD satıyordu. Sonrasında adında mekan açtı. Olaylarda adı geçen Fethi Koyuncu’yu tanımam. Hamile eşim var, beraatimi talep ediyorum” dedi.

AVUKATLARIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Sanık avukatları salonda bulunan bazı emniyet görevlilerinin soruşturma aşamasında tutanak tuttuklarını, bu görevlilerinin salondan çıkartılmasını talep etti. Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, yargılamaların alenilik ilkesi gereğince duruşmaların herkese açık olması ve bu yönde aksi bir karar alınmaması dikkate alınarak, avukatların taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, salondaki görevlilerin soruşturma esnasındaki belgeleri değiştirme ihtimallerinin bulunmaması, duruşmanın aleni olması ve duruşma salonundan çıkarılmalarını gerektirecek somut bir durum bulunmaması gerekçesiyle avukatların taleplerini reddetti. Sanıklar Emir Akyol, Ersoy Yahya ve Ferit Çelik de suç örgütüne üye olmadıklarını ve suçsuz olduklarını savunarak beraat talebinde bulundu. Duruşma yarın devam edilmek üzere ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx