Barış Terkoğlu: Devlet, Öcalan’a verdiği ifade özgürlüğünü, Merdan Yanardağ’a vermiyor

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, AYM’nin “İfadelerin bağlamından kopartılarak bütün olarak değerlendirilmemesi” kapsamında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ifade özgürlüğünün engellendiğine yönelik kararını yazdı. Terkoğlu, “Devlet, Öcalan’a verdiğini duyurduğu ifade özgürlüğünü Yanardağ’a vermiyor” dedi.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü “Apo’ya var Merdan’a yok” başlıklı yazısında AYM’nin internet sitesine eklenen Temel Hak ve Özgürlüklerin İhlaline Dair Emsal Kararlar sayfasını konu edindi. Terkoğlu, “İfadelerin bağlamından kopartılarak bütün olarak değerlendirilmemesi” başlığı altında Abdullah Öcalan’a verilen kararı anlattı.

Öcalan’ın 2013 yılında “Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunma)” isimli kitabının toplatılmasıyla ilgili AYM’ye başvuru yaptığını ve AYM’nin Öcalan’ı haklı bulduğunu kaydeden Terkoğlu, Öcalan’ı öven şiir yazdığı için yargılanan bir kişinin de ifade özgürlüğünün engellendiğine karar verildiğini aktardı.

“Merdan Yanardağ 62 saniyelik cımbızlı konuşma bahanesiyle hapiste”

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu belirten Terkoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Devletin yargı makamının en üst kurumu, ‘Bakın ben PKK liderinin bile ifade özgürlüğü olduğu kararını verdim’ diyor. ‘Öcalan bile olsa kimsenin ifadelerini bağlamından koparıp ceza veremezsiniz’ diye devam ediyor. ‘Emsal alın’ açıklaması yapıyor.

Gazeteci Merdan Yanardağ ise yıllardır yaptığı programda, 62 saniyelik cımbızlı konuşma bahanesiyle hapiste bekliyor. Devlet, Öcalan’a verdiğini duyurduğu ifade özgürlüğünü Yanardağ’a vermiyor. Dahası, parçalanmış yargının başıyla sonu arasındaki bu tutarsızlık, Türkiye’deki mahkemelerden çıkacak her karara artık şüpheyle bakmamıza neden oluyor. Haliyle dünya da Türk yargısını ciddiye almıyor, mahkeme gözüyle bakmıyor.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx