Kore gazisine duygusal veda… Rum Mehmetçik: Vasil Bokuman

1950’de başlayan Kore savaşında görev alan 21 bin Türk askeri içinde İstanbul Arnavutköy’de doğup büyüyen Rum asıllı Türk vatandaşı Vasil Bokuman da vardı. Türk askerleri özellikle Kumyangjang-ni Muharebesi’nde çok önemli zafer kazanmıştı. İşte o zaferin mimarlarından biri de Vasil’di. Vasil, 22 yaşında Ankara’da askerlik yaparken Kore’ye gidecek birliğe gönüllü olarak yazılmıştı. Ailesine bile haber vermeden İskenderun Limanı’ndan yola çıktı, 29 günde Güney Kore’nin Pusan Limanı’na ulaştı.

Kore gazisi Vasil Bokuman askeri törenle sonsuzluğa uğurlandı.

GAZİLİK GURURUNU YAŞADI

Piyade er olarak 10 ay Kore’de kalan Vasil, birçok çatışmaya girdi. Hatta birliğinin tamamı şehit oldu, Vasil bir arkadaşını aramak amacıyla geri döndüğü için kurtuldu. Türkiye’ye döndükten sonra gazi kimliğini hep gururla taşıdı. “Hem Türk’üm hem Rum’um hem de Kore gazisiyim. Bu ülkeye en büyük fedakarlıklardan birini yaptık biz. O zamanlar kim kim diye bakmazdık. 72 buçuk milletiz. Allahımız birdir. Kilise, cami; bunlar Allah’ın evleridir” diyerek yaşadığı dönemi anlatmıştı.

İKİNCİ ‘AYLA’ ÖYKÜSÜ

Vasil Bokuman 95 yaşında hayatını kaybetti. Dün İstanbul Arnavutköy Profitis İlyas Kilisesi’nde tören düzenlendi. Törende eski dostları Vasil’in gizli kalan bir hikayesini de paylaştı. Bir Türk subayın Kore’de sahiplendiği ve Ayla adını verdiği çocuk gibi, Vasil de kimsesiz Koreli bir kızı valiz içinde İstanbul’a getirmek isterken yakalanmıştı. Çocuğu, o dönemin Yunanistan Kraliçesi Frederika himayesine almıştı. Vasil ölene kadar da o çocukla irtibatını sürdürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx